Depodan sitrik asit satışı

Doğada doğal halde bulunan asitlerden bir tanesi olan sitrik asidin çok geniş bir kullanım alanı bulunmaktadır. Limon başta olmak üzere bazı meyve ve sebzelerin içerisinde doğal olarak bulunan sitrik asit başta gıda sektörü olmak üzere farklı sektörlerde etkin olarak kullanılmaktadır. Bundan dolayı insanlar tarafından sitrik asit’in faydaları nelerdir sorusu sıklıkla sorulmaktadır. Sebze ve meyvelerin içerisinde doğal olarak bulunan sitrik asit (limon tuzu) koruyucu özellik göstermektedir. Bundan dolayı gıdaların raf ömrünü artırmak için etkin olarak kullanılmaktadır. Bunun dışında da farklı faydaları bulunmakta ve farklı amaçlar için de kullanılmaktadır. Tüm bunlar dikkate alındığında dünyadaki tüketim miktarının çok fazla olduğunu söylemek mümkündür.

Sitrik Asit’in Faydaları Nelerdir, Nereden Elde Edilmektedir?

Sitrik asit’in faydaları nelerdir sorusuna cevap vermeden önce bu ürünün nasıl üretildiğine değinilmesi gerekmektedir. Yukarıda da belirtildiği gibi meyve ve sebzelerin içerisinde doğal olarak bulunan bu ürünün buradan üretilmesi son derece maliyetlidir. Söz konusu durum sebebiyle üreticiler farklı bir yöntem bulmakta ve bu şekilde sitrik asidin üretimi yapılmaktadır. Şekerin mayalanması ile çok daha düşük bir maliyete üretilmesinden dolayı üreticiler bu yöntemi kullanmaktadır. Dünyadaki en büyük sitrik asit üreticisi Çin’dir. Burada üretilen ürünler dünyanın farklı noktalarına gönderilmekte ve bu şekilde ihtiyaç karşılanmaktadır. Ülkemizde tüketilen sitrik asidin de önemli bir kısmı Çin’den gelmekte ve farklı sektörlerde etkin olarak kullanılmaktadır.

Sitrik Asit’in Faydaları Nelerdir ve Kullanım Alanları

Sitrik asit’in faydaları nelerdir sorusunun ilk cevaplarından bir tanesi koruyucu olarak kullanılmasıdır. Gıdaların daha geç bozulmasına neden olan bu ürün hazır gıdaların neredeyse tamamında kullanılmakta ve böylece söz konusu gıdaların raf ömrünü uzatmaktadır. Bunun dışındaki faydaları ise şunlardır:

 • Antioksidan özelliği göstermesi ve içerisinde C vitamini bulundurması sebebiyle vücudu besler. Aynı zamanda bağışıklık sistemini de güçlendirir.
 • Sindirim sisteminin en önemli bölümlerinden olan bağırsakların temizlenmesini sağlamaktadır.
 • Böbrekler ve karaciğerin sağlıklı kalması için aktif rol oynar.
 • Böbreklerde ve safra kesesinde oluşan taşların vücuttan dışarı atılmasında etkilidir.
 • Tansiyon düzenleyici etkisi vardır.
 • Beyinde gerçekleşen fonksiyonlara olumlu bir şekilde etki etmektedir.
 • Grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklarla mücadelede etkilidir.

Sitrik asit’in faydaları nelerdir sorusunun cevabı genel olarak yukarıdaki gibidir. Bunun dışında sitrik asit (limon tuzu) farklı amaçlar için de kullanılmaktadır. Bunlardan bazıları şunlardır:

 • İstenmeyen tüylerle mücadelede kullanılmaktadır.
 • Zeytin, reçel ve turşu gibi yiyecekler hazırlanırken bunlara eklenmesi durumunda daha uzun süre saklanabilmektedir.
 • Evlerde kullanılan çaydanlık gibi kireçlenen eşyaların temizliğinde kullanılmaktadır.
 • Meyve ve sebzelerin kararmaması için kullanılmaktadır.
 • Köftelerin dağılmasını engellemekte ve bundan dolayı köfte harcına eklenmektedir.
 • Balın şekerlenmesini önlemek için kullanılmaktadır.

Yukarıda belirtilenlerin dışında da farklı alanlarda insanların çok daha rahat etmesini sağlayan bu ürünün faydaları oldukça fazladır.

sitrik-asit-yeni-logo4_nolinsitrik-asit-yeni-logo4_nolin

Türkiye'nin neredeyse her il ve ilçesine ürün göndermekteyiz

Yorumlara kapalı