Sitrik Asit Nerede Kullanılır

Kimyasal bir madde olarak bilinen sitrik asit meyve ve sebzelerin içerisinde yer alan doğal bir üründür. Kimyasal bir madde olan sitrik asidin diğer adı ise limon tuzudur. Mutfaklarda kullanılan ürünlerden bir tanesi olarak dikkat çekmektedir. Yiyeceklere ekşi tat veren bu ürünün kullanım alanı oldukça fazladır. Sitrik asit nerede kullanılır konusuna girmeden önce bu ürünle ilgili genel bir bilgi verilmesi yararlı olacaktır. Meyve ve sebzelerin içerisinde doğal olarak bulunmasına rağmen bu şekilde elde edilmesi oldukça maliyetlidir. Buna bağlı olarak da üreticiler farklı bir yöntem kullanarak bu ürünü üretmektedir. Şekerin bakteriler tarafından mayalanması ile üretimi çok daha ucuz ve kolay olduğu için limon tuzunun üretimi bu şekilde yapılmaktadır. Dünyadaki en büyük sitrik asit üretimi yapan ülkesi Çin’dir. Burada üretilen limon tuzları dünyanın farklı ülkelerine gönderilmektedir.

Sitrik Asit Nerede Kullanılır ve Kullanılan Sektörler Nelerdir?

Sitrik asit nerede kullanılır sorusunun ilk cevabı gıdalardır. Sitrik asit antioksidan özelliği taşımaktadır. Bu özelliğinden dolayı gıdaların daha uzun süre bozulmadan kalmasını sağlamaktadır. Dolayısıyla da hazır gıdaların raf ömrü sitrik asit nedeni ile uzamaktadır. Bu özelliği sitrik asidin en fazla gıdaların içerisinde koruyucu olarak kullanılmasına neden olmaktadır. Özellikle içecek ve meşrubatlarda bu uygulama oldukça yaygındır. Kullanılan gıdaların içerisinde E330 kodu ile belirtilmekte ve böylece kullanıcılara söz konusu üründe sitrik asit olduğu bu şekilde belirtilmiş olmaktadır. Gıda sektörü dışında ilaç sektörü, tarım sektörü ve diğer alanlarda da kullanılmaktadır. Fakat dünyada üretilen sitrik asidin yarıdan fazlası gıda sektöründe kullanılmaktadır.

Sitrik Asit Nerede Kullanılır ve Faydaları Nelerdir?

Sitrik asit nerede kullanılır sorusunun cevabı genel olarak yukarıda verilmiştir. Sitrik asit ya da diğer adı ile limon tuzu evlerde bulunan bir üründür. Bu ürün ile farklı uygulamalar yapılmaktadır. Suda eritilerek limon suyu olarak kullanılmakta ve istenilen gıdaların tadı ekşiye yaklaştırılmaktadır. Bunun dışında kullanılan diğer yerler ise şu şekildedir:

  • İstenmeyen tüylerden kurtulmak için limon tuzu kullanılmaktadır. Suda eritilen limon tuzu istenmeyen tüylerin olduğu bölgeye masaj yaparak sürülmekte ve bu sayede tüyler azalmaktadır.
  • Mutfaklarda kullanılan gereçlerden kireçlenenlerin temizliği yapılırken limon tuzunun kullanılması çok daha iyi sonuçlar verirken temizliğin de daha kısa sürmesini sağlamaktadır.
  • Evlerde hazırlanan zeytin, reçel ve turşu gibi gıdaların uzun süre bozulmadan kalması için bunların içerisine belli bir miktar limon tuzu eklenmektedir.
  • Sitrik asit nerede kullanılır sorusunun bir başka cevabı ise içli köfte yapımıdır. İçli köfte yapılırken bu üründen belli bir oranda kullanılması köftelerin dağılmasını engellemektedir.

Yukarıda belirtilen kullanım şekilleri evlere özgüdür. Diğer sektörlerde yoğun olarak kullanılan bu ürün evlerde de çok farklı alanlarda etkili sonuçlar vermektedir. Dolayısıyla insanların günlük yaşamda çok işine yarayan bir ürün olarak dikkat çekmektedir.

sitrik-asit-yeni-logo4_nolinsitrik-asit-yeni-logo4_nolin

Türkiye'nin neredeyse her il ve ilçesine ürün göndermekteyiz

Yorumlara kapalı