Sitrik Sit Nedir

Modern endüstrinin pek çok alanında kullanılan sitrik asit artan dünya nüfusunun birçok ihtiyacının karşılanmasında etkin olarak rol oynamaktadır. Kimyasal bir bileşen olan sitrik asidin kullanım alanı oldukça fazladır ve buralarda çok sık kullanılmaktadır. Sitrik asit nedir sorusunun cevabı ise formülü C6H8O7 olan bir kimyasaldır. Bu maddenin rengi bulunmamaktadır ve kristal bir yapı göstermektedir. Doğada yer alan hemen her bitkinin içerisinde yer alan bu kimyasal özellikle hücresel faaliyetlerde görev almaktadır. Bitkilerde bu şekilde faaliyet gösteren sitrik asidi insanlar ise çok sayıda sektörde etkin olarak kullanmaktadır. Bunlardan bir kısmı gıda sektörü, tarım sektörü, metal sektörü, içecek sektörü ve ilaç sektörü şeklindedir. Sitrik asit limon tuzu olarak da bilinmektedir. Dünyada ve ülkemizde kullanılan limonların yaklaşık %80’i sitrik asitten oluşmaktadır. Kristal bir yapıda olan bu asit toksin olarak kabul edilmemektedir.

Sitrik Asit Nedir, Ne İşe Yarar?

Sitrik asit nedir sorusunun cevabı yukarıda genel olarak verilmiştir. 1874 yılında limon suyunu kristalleştirmesi ile yayılan bu ürün kısa sürede çok farklı alanlarda kullanılmaya başlanmıştır. Bu aşamadan sonra ise 19.yüzyılın sonlarında insanların tüketmiş olduğu gıdaların içerisinde kullanılmaya başlanmış ve o tarihten itibaren gıda sektöründe kullanılan en önemli katkı maddelerinden bir tanesi olmayı başarmıştır. Sitrik asidin elde edilmesi için farklı bir yöntem kullanılmaktadır. Normalde limon başta olmak üzere bazı meyvelerin içerisinde doğal olarak bulunan sitrik asit aynı zamanda sebzelerde de bulunmaktadır. Fakat buradan elde edilmesi oldukça maliyetli olduğu için şekerden elde edilmesi tercih edilmektedir. Şekerin uygun bir şekilde mayalanması ile elde edilen sitrik asit böylece çok daha ucuza mal edilerek çok fazla alanda kullanılmaktadır. Şekerden üretiminde farklı bakteriler de kullanılmaktadır.

Sitrik Asit Nerede Bulunur, Kullanım Alanları Nelerdir?

Bu bilgilerden sonra sitrik asit nerede bulunur sorusu da çok fazla sorulmaktadır. Bu sorunun cevabının da bir kısmı yukarıda verilmiştir. Bu asit limon başta olmak üzere bazı meyve sebzelerde bulunmaktadır. Özellikle limondaki %80’lik bulunma oranı son derece önemlidir. Bunun dışında bu maddenin kullanım alanlarının başında gıda sektörü gelmektedir. Tüketilen gıdaların çok önemli bir kısmında sitrik asit bulunmaktadır. Tadından dolayı yiyecek ve içeceklerde tatlandırıcı olarak kullanılan bu ürün ayrıca PH kontrolü için de aktif olarak kullanılmaktadır. Gıdalarda yer aldığından E330 gıda katkı kodu ile gösterilen bu ürün koruyucu madde sınıfında gösterilmektedir. Meyvelerin renk dönüşümünün engellemesi ile de bilinmekte ve bundan dolayı da çok fazla kullanılmaktadır.

Sitrik asit nerede bulunur sorusunun cevabı da böylece verilmiş olmuştur. En büyük sitrik asit üretimi yapan ülke Çin’dir. Üretilen sitrik asidin yaklaşık olarak yarısı içecek ve meşrubatlarda diğer kısmı ise gıda, temizli ürünler ve diğer alanlarda kullanılmaktadır.

sitrik-asit-yeni-logo4_nolinsitrik-asit-yeni-logo4_nolin

Türkiye'nin neredeyse her il ve ilçesine ürün göndermekteyiz

Yorumlara kapalı